Tulossa! Valtakunnallinen etämonikkoperhevalmennus

16.10.2025

Valtakunnallinen etämonikkoperhevalmennus alkaa keskiviikkona 18.11.2025.

Odotatko kaksosia tai kolmosia?

Nyt sinulla on mahdollisuus osallistua Zoom-yhteydellä toteutettavaan maksuttomaan monikkoperhevalmennukseen. Valmennus on tarkoitettu monikko-odottajille ympäri Suomen ja suosittelemme perheen molempien vanhempien osallistumista. Tämä valmennus on tarkoitettu erityisesti niille odottajille, joiden alueella ei toteuteta monikkoperhevalmennusta alueen monikkoperheyhdistyksen järjestämänä. Voit tarkistaa oman alueesi valmennustilanteen internetsivujemme perhevalmennus-osiosta.

Valmennuksen aikataulu ja teemat:
Ti 18.11.2025 klo 17.30-19.30 1. osa: Odotus ja synnytys. Puhumassa LL, Naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri Tuulia Tikka (HUS) sekä kätilö Anu Suomalainen (HUS).
Ke 26.11.2025 klo 17.30-19.30 2. osa: Imetys ja pikkuvauva-aika. Puhumassa monikkovanhemmat/vertaisohjaajat.
To 4.12.2025 klo 17.30-19.30 3. osa: Arki monikkoperheessä ja voimavarainen monikkovanhemmuus. Puhumassa monikkovanhemmat/vertaisohjaajat.

Suosittelemme osallistumaan koko kolmen kerran kokonaisuuteen, mutta voit osallistua myös kertaluonteisesti.

Valmennus toteutetaan Zoomissa. Etäosallistumiseen tarvitset internetyhteyden, tietokoneen/tabletin/älypuhelimen ja video- ja mikrofoniyhteyden. Pääset valmennukseen mukaan sinulle sähköpostitse toimitettavasta osallistumislinkistä. Tarkemmat ohjeet tulevat ilmoittautuneille.

Ilmoittautumiset pe 14.11.2025 klo 12.00 mennessä oheisella ilmoittautumislomakkeella.

Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Lue lisää monikkoperhevalmennustoiminnasta sivujemme perhevalmennus-osiosta.