Tilastot

Suomessa syntyy vuosittain kaksoset noin 600-700 perheeseen ja kolmoset noin 5-10 perheeseen. Neloset syntyvät Suomeen harvoin. Viitoset on syntyneet viimeksi vuonna 1977.

Tutkijoiden mukaan lasten syntyvyys laskee Suomessa pysyvästi. Myös monikkolapsia syntyy nyt selvästi vähemmän kuin esimerkiksi 1990-luvun huippuvuosina.

”Vuodesta 1990 alkaen monikkolasten syntyvyys nousi 1,2 prosentista 1,7 prosenttiin kaikista synnytyksistä Suomessa. Viime vuodet monikkolapsia on syntynyt 1,3-1,4 prosenttia kaikista synnytyksistä, joka on hedelmöityshoitojen vuoksi hiukan korkeampi kuin spontaanien synnytysten mukainen 1,2 prosenttia.”
Lainaus: THL:n tutkimusprofessori Mika Gisslerin haastattelu, Monikkoperheet-lehti 4/2019.

Suomessa syntyneet kaksoset, kolmoset, neloset

Tilastolähde: Stakes / THL Syntymärekisteri.
Viimeisimmän THL:n perinataalitilaston vuodelta 2019 löydät THL:n internetsivuilta.

VuosilukuSynnytyksiäKaksossynnytyksetKolmossynnytyksetNelossynnytykset Viitossynnytykset
201945 288568700
201847 272627600
201750 152693500
201652 870733410
201555 007736800
201457 639769810
201357 728783700
201259 0387941200
201159 3858451400
201060 4229241300
200959 9218501100
200858 933858900
200758 0088881000
200658 1598671300
200556 960845700
200456 8788491600
200355 789830700
200254 6988271100
200155 136843900
200055 851899900
199957 3719191600
199856 8419581400
199758 9449191600
199660 4359442200
199562 1928732700
199464 7269293310
1993880212
199266 7428673400
1991777242
199064 9607602500
198759 397645910
198562 3116961220
198062 624684820
197765 2786811411
197356 5406451712
196281 3451167 1510
195098 43214471610

Kaksossynnytykset sairaanhoitopiireittäin

Tilasto 9 vuoden ajalta. Lähde THL Syntymärekisteri

SAIRAANHOITOPIIRI201120122013201420152016201720182019
sisältää kaksoset
ja kolmoset
sisältää kaksoset
ja kolmoset
Uusimaa HUS268218232247226237226225203
Varsinais-Suomi715978536259595745
Satakunta262828332529311918
Kanta-Häme26262727241423919
Pirkanmaa859577787463576745
Päijät-Häme271823162511192111
Kymenlaakso21182316223013816
Etelä-Karjala1420121114815510
Etelä-Savo891311811121110
Itä-Savo263223212
Pohjois-Karjala232920162121181613
Pohjois-Savo354633263130332525
Keski-Suomi503338413840272829
Etelä-Pohjanmaa362725372228251924
Vaasa272018302320202521
Pohjanmaa24332422
Keski-Pohjanmaa1415201391010125
Pohjois-Pohjanmaa618473756561464944
Kainuu121741111131357
Länsi-Pohja55861212684
Lappi2610201413171547
Ahvenanmaa543563825
Ulkomaat355121314158
Tuntematon21121
YHTEENSÄ:845794783769736733693633572

Kolmossynnytykset sairaanhoitopiireittäin

Sisältää myös nelossynnytykset.

Lähde THL Syntymärekisteri

SAIRAANHOITOPIIRI2008-20102011201220132014201520162017
Uusimaa HUS63312010
Varsinais-Suomi21101000
Satakunta100100
Kanta-Häme011001
Pirkanmaa12111100
Päijät-Häme3100000
Kymenlaakso1100000
Etelä-Karjala220100
Etelä-Savo3100000
Itä-Savo1
Pohjois-Karjala000020
Pohjois-Savo300000
Keski-Suomi30110310
Etelä-Pohjanmaa12101000
Vaasa2100000
Pohjanmaa10000
Keski-Pohjanmaa01001100
Pohjois-Pohjanmaa42001113
Kainuu10000
Länsi-Pohja0
Lappi1110000
Ahvenanmaa0
Ulkomaat
Tuntematon
YHTEENSÄ:33141277845