Tilastot

Suomessa syntyy vuosittain kaksoset noin 600-700 perheeseen ja kolmoset noin 5-10 perheeseen. Neloset syntyvät Suomeen harvoin. Viitoset on syntyneet viimeksi vuonna 1977.

Tutkijoiden mukaan lasten syntyvyys laskee Suomessa pysyvästi. Myös monikkolapsia syntyy nyt selvästi vähemmän kuin esimerkiksi 1990-luvun huippuvuosina.

”Vuodesta 1990 alkaen monikkolasten syntyvyys nousi 1,2 prosentista 1,7 prosenttiin kaikista synnytyksistä Suomessa. Viime vuodet monikkolapsia on syntynyt 1,3-1,4 prosenttia kaikista synnytyksistä, joka on hedelmöityshoitojen vuoksi hiukan korkeampi kuin spontaanien synnytysten mukainen 1,2 prosenttia.”
Lainaus: THL:n tutkimusprofessori Mika Gisslerin haastattelu, Monikkoperheet-lehti 4/2019.

Suomessa syntyneet kaksoset, kolmoset, neloset

Tilastolähde: Stakes / THL Syntymärekisteri.
Viimeisimmän THL:n perinataalitilaston vuodelta 2020 löydät THL:n internetsivuilta.

VuosilukuSynnytyksiäKaksossynnytyksetKolmossynnytyksetNelossynnytykset Viitossynnytykset
2021 tulossa
202046 034605700
201945 284568700
201847 272627600
201750 152693500
201652 870733410
201555 007736800
201457 639769810
201357 728783700
201259 0387941200
201159 3858451400
201060 4229241300
200959 9218501100
200858 933858900
200758 0088881000
200658 1598671300
200556 960845700
200456 8788491600
200355 789830700
200254 6988271100
200155 136843900
200055 851899900
199957 3719191600
199856 8419581400
199758 9449191600
199660 4359442200
199562 1928732700
199464 7269293310
1993880212
199266 7428673400
1991777242
199064 9607602500
198759 397645910
198562 3116961220
198062 624684820
197765 2786811411
197356 5406451712
196281 3451167 1510
195098 43214471610

Kaksossynnytykset sairaanhoitopiireittäin

Lähde THL Syntymärekisteri. Osa tilastoista perustuu saatuihin ennakkotietoihin. Tarkistetut ja viimeisimmät tilastot saatavilla THL:stä.

SAIRAANHOITOPIIRI201220132014201520162017201820192020
monisikiöisetmonisikiöisetmonisikiöiset
Uusimaa HUS218232247226237226225205194
Varsinais-Suomi597853625959574553
Satakunta282833252931191818
Kanta-Häme26272724142491910
Pirkanmaa957778746357714666
Päijät-Häme182316251119211225
Kymenlaakso18231622301381715
Etelä-Karjala2012111481551010
Etelä-Savo91311811121198
Itä-Savo63223312
Pohjois-Karjala292016212118161318
Pohjois-Savo463326313033252529
Keski-Suomi333841384027242836
Etelä-Pohjanmaa272537222825192413
Vaasa201830232020252128
Pohjanmaa24332422
Keski-Pohjanmaa152013910101354
Pohjois-Pohjanmaa847375656149484449
Kainuu17411111313576
Länsi-Pohja58612126848
Lappi1020141317154715
Ahvenanmaa435638253
Ulkomaat551213141584
Tuntematon211211
YHTEENSÄ:794783769736733698633575613

Kolmossynnytykset sairaanhoitopiireittäin

Sisältää myös nelossynnytykset.

Lähde THL Syntymärekisteri

SAIRAANHOITOPIIRI2008-20102011201220132014201520162017
Uusimaa HUS63312010
Varsinais-Suomi21101000
Satakunta100100
Kanta-Häme011001
Pirkanmaa12111100
Päijät-Häme3100000
Kymenlaakso1100000
Etelä-Karjala220100
Etelä-Savo3100000
Itä-Savo1
Pohjois-Karjala000020
Pohjois-Savo300000
Keski-Suomi30110310
Etelä-Pohjanmaa12101000
Vaasa2100000
Pohjanmaa10000
Keski-Pohjanmaa01001100
Pohjois-Pohjanmaa42001113
Kainuu10000
Länsi-Pohja0
Lappi1110000
Ahvenanmaa0
Ulkomaat
Tuntematon
YHTEENSÄ:33141277845